You are here:  / Manhattan nieruchomosci legnica / Budowanie domu na kredyt

Budowanie domu na kredyt

post by related

related post

Budowanie domu na kredyt

Budowa domu to przedsięwzięcie, które rzadko kiedy możemy sfinansować z własnej kieszeni. Podobnie jak przy zakupie mieszkania, tak i tu najczęściej podpieramy się zaciągniętym na wiele lat kredytem hipotecznym.

Właśnie ? kredytem hipotecznym. Banki nie oferują ?kredytów na budowę domu?, takie stwierdzenie jest potoczną nazwą ?zwykłego? kredytu hipotecznego, który kojarzy nam się z kupnem mieszkania.

Aby jednak sfinalizować projekt domu musimy w banku przedłożyć nieco inne dokumenty niż w gdy staramy się o mieszkanie.
kredyt na budowe Budowanie domu na kredyt

(Budowanie domu na kredyt)

Oprócz standardowych dokumentów, jakie wymaga bank w przypadku każdego kredytu, to jest tych potwierdzających naszą tożsamości i zdolność kredytową, kredytobiorca, który chce wybudować projekty domów powinien przedłożyć:

odpis z księgi wieczystej

wypis i wyrys z ewidencji gruntów

pozwolenie na budowę

projekt domu zatwierdzony przez urząd

dziennik budowy

kosztorys budowy domu

System gospodarczy budowy domu, który ze względów oszczędnościowych często wybierany jest przez inwestorów, może dodać trudności w przypadku ustalenia wysokości kredytu, jaki będzie nam potrzebny. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, bowiem gdy zabraknie nam pieniędzy, bank może nie wydać zgody na zwiększenie kwoty kredytu. Natomiast jeśli nie będziemy mogli udokumentować wydatków, bank może wstrzymać wypłatę kolejnej transzy, uznając, że wartość kredytu została zawyżona.

Wypłata kredytu w transzach to kwestia, która rozróżnia kredyt hipoteczny na budowę od tego na zakup mieszkania. Kupując mieszkanie kwotę otrzymujemy jednorazowo na sfinalizowanie transakcji, w przypadku budowy domu otrzymujemy kredyt ?w kawałkach? na poszczególne etapy inwestycji.

Przed wypłatą kolejnej transzy, bank może wymagać od nas przedłożenia dziennika budowy z wpisanymi poszczególnymi pracami, które świadczą o tym, że projekty domów realizowane są zgodnie z czasem. Czas budowy to kolejna wartość, którą trzeba określić. Lepiej wybrać opcję z ?marginesem błędu?, bowiem na budowie mogą się zdarzyć niespodziewane wydarzenia, które przeciągną prace w czasie. Jeżeli czas zakończenia budowy ulegnie zmianie, bank może zgodzić się na podpisanie aneksu przedłużającego umowę.

Banki niegdyś wymagały udokumentowania prac budowlanych poprzez okazywanie faktur. Teraz odchodzą już od tego, wiedząc jak często właśnie system gospodarczy budowy domu jest realizowany i mając świadomość, że niektóre roboty wykonywane są przez samych inwestorów i osób im bliskich, które faktury nie wystawią. Ale jak wspomnieliśmy, zamiast tego konieczne będzie pokazanie rzetelnie prowadzonego dziennika budowy.

Kolejną różnicą charakteryzującą kredyt hipoteczny, którego celem jest budowa domu, jest wydłużony okres karencji. Jest to udogodnienie dla kredytobiorcy, bowiem w czasie, kiedy budowanie domu trwa nie ma on obowiązku spłacania całej raty kapitałowo-odsetkowej, a jedynie tylko odsetki. Kredyt spłacany jest w całości po zakończeniu budowy, gdy inwestor przeprowadza się do nowego domu. Dzięki temu budżet i tak nadwyrężony budową, bowiem nie wszystko da się przewidzieć i wiele razy dopłacamy ?z własnej kieszeni?, nie jest obciążony wysokością całej raty.

Kredyty preferencyjne

Jeżeli realizuje projekty domów, które zaliczyć można do budownictwa energooszczędnego, warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytów z dopłatą. Energooszczędność jest mocno wspierana przez instytucje rządowe i pozarządowe, dlatego należy przejrzeć oferty i wybrać opcję najbardziej dla nas odpowiednią.

Na przykład BOŚ Bank oferuje kredytobiorcą zaciągnięcie kredytu hipotecznego, do sfinansowania budowy domu energooszczędnego. Kredyt ten ma obniżone oprocentowanie nawet o 2 punkty procentowe. Wiąże się to jednak z koniecznością przedłożenia w banku dodatkowych dokumentów.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu dopłaty do kredytu, który oferuje cieszący się bardzo dużą popularnością program rządowy ?Rodzina na swoim?. W przypadku przeznaczenia kredytu z dopłatą na budowę domu, obejmuje on projekty domów jednorodzinnych, czyli tylko mieszkalnych, których powierzchnia nie przekracza 140 m2. Kredyt w ?Rodzinie…? można zaciągnąć tylko w złotówkach, które jak wiadomo mają wyższą ratę od kredytów walutowych, ale nie są narażone na wahania kursów.

Program ?Rodzina na swoim? ma potrwać jeszcze dwa lata, nie wiadomo czy i co po tym czasie stanie się alternatywnym rozwiązaniem. Od nowego roku kredyt z dopłatą będą mogły zaciągnąć również osoby samotne, bo tej pory przeznaczony jest on ? jak sama nazwa wskazuje ? dla rodzin: małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci.

Doradca finansowy

Przy wyborze odpowiedniego kredytu hipotecznego warto skorzystać z porady doradcy finansowego. Stanowisko doradcy od dłuższego czasu cieszy się już zaufaniem inwestorów, wcześniej, kiedy firmy doradcze pojawiały się na rynku obawiano się, że są ?opłacane? przez banki do ściągnięcia dla nich jak największej liczby klientów.

Kredyt hipoteczny zaciąga się na wiele lat, jeżeli mamy możliwość uzyskać porady eksperta, to warto z nich skorzystać.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o budownictwie:

Budowanie domu na kredyt
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)