You are here:  / Manhattan legnica / Brudne ręce szarej strefy

Brudne ręce szarej strefy

post by related

related post

Uczciwość pracodawców jest tylko i wyłącznie kwestią indywidualną. Teoretycznie istnieją przepisy prawne, które regulują kwestię zatrudnienia i wynagrodzenia pracownika, lecz zdecydowanie zbyt często są one ignorowane. Kodeks pracy przewiduje oczywiście kary za nie wykonywanie jego ustaleń, ale są one trudno weryfikowalne. Ponadto, jego inspektorzy nie mogą bezkarnie wchodzić do każdej firmy, a żeby zrewidować jej kadry, potrzebują jakiegokolwiek doniesienia o nieprawidłowościach.

Szara strefa zatrudnienia

Wszyscy pracownicy, którzy znajdują się poza zatrudnieniem są przedstawicielami tak zwanej szarej strefy, co oznacza, że ich praca i zarobki nie są w żaden sposób rejestrowane, a co za tym idzie, ani oni, ani ich pracodawcy nie płacą podatków oraz wszelkich opłat społecznych. Wpływa to na ubożenie budżetu państwa, ale również kładzie się cieniem na karierze danego pracownika, który teraz zarabia większe sumy pieniędzy, ale w przyszłości może nawet nie doczekać się renty czy emerytury.

Pracownicy szarej strefy są również niebezpieczni dla samych konsumentów. Najczęściej nie posiadają oni wymaganej książeczki sanepidowskiej ani szkolenia bhp. Nie obowiązuje ich żadna odpowiedzialność za to, co robią, a brak odpowiednich szkoleń, takich jak szkolenia bhp, może spowodować wypadek, a nawet narazić klienta na niebezpieczeństwo. Niestety, kiedy dojdzie do nieszczęścia, nikogo nie będzie można obciążyć odpowiedzialnością. Jeżeli więc wiesz, że ktoś z twoich znajomych pracuje na szaro, zgłoś to odpowiednim organom.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o budownictwie:

Brudne ręce szarej strefy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)